Zalew Czorsztyński i okolice Niedzicy

Zalew Czorsztyński i jego okolice to niezwykle interesujące turystycznie rejony. Wielbiciele gór powinni zatrzymać się tutaj po drodze, a miłośnicy legend – poznać też walory krajobrazowe okolicy.

Sam sztuczny akwen powstał w latach 60-tych XX wieku, by gromadzić wzbierające wody i zapobiegać zalewaniu doliny Dunajca. Turyści chętnie wybierają się nad zaporę główną, aby przyjrzeć się jej bliżej. Ma ona 56 metrów wysokości i rozciąga się na ponad 400 m. Nieregularne brzegi zbiornika sprawiają, że szczególnie z góry rozciąga się tutaj niesamowity widok. Leży u podnóża Pienin. Na jeziorze utworzono Ptasią Wyspę, rezerwat lęgowy ptactwa wodnego. Nad brzegami znajdują się też plaże oraz przystanie, w których można skorzystać z rejsów po zbiorniku w sezonie. Dokoła warte uwagi, prócz Pienińskiego Parku Narodowego, są góra Wdżar, ukształtowana przez wulkaniczne erupcje, etnograficzny skansen we wsi Kluszkowce, a przede wszystkim dwa zamki położone na przeciwnych brzegach. Obydwa górują nad okolicą i prawie wcinają się w linię brzegową zbiornika. Z zamku w Czorsztynie pozostały porzucone przed ponad dwoma stuleciami ruiny. Ten w Niedzicy jednak prezentuje się nadal okazale, a jego wnętrza stanowią nie lada atrakcję. W obrębie zamku można zobaczyć dawne komnaty użytkowe, więzienie z salą tortur, a w sąsiedztwie kilka obiektów dawnych zabudowań folwarcznych i strażniczych. Oprócz działalności muzealnej w zamku znajduje się też restauracja i urządzone w historycznym stylu pokoje, w których można wykupić noclegi.

Niedzica jako miejsce noclegu i wypoczynku na pewno nikogo nie zawiedzie. Szeroki wachlarz możliwości noclegowych sprawia, że każdy znajdzie tu dobre miejsce dla siebie. Rezerwacji noclegów można dokonać przez internet – wystarczy wpisać hasło: "noclegi Niedzica" w wyszukiwarkę internetową, a pokaże nam się sporo wyników ofert miejsc do spania. Noclegi znajdziemy tu w licznych hostelach, pensjonatach czy kwaterach prywatnych. Z pewnością każdy wybierze coś dla siebie.

One thought on “Zalew Czorsztyński i okolice Niedzicy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *