Z wizytą w miejscowościach koło Pisza

Pisz to bez wątpienia jedno z najpiękniejszych miast w województwie warmińsko-mazurskim. Można podziwiać tu niezwykle urokliwą przyrodę oraz wiele wspaniałych zabytków. Warto także wiedzieć, że równie interesujące są pobliskie miejscowości. Które z nich koniecznie trzeba zwiedzić?

Na uwagę bez wątpienia zasługuje Myszyniec, który zwany jest stolicą regionu kurpiowskiego. W ostatnią niedzielę sierpnia co roku organizowane tu jest Miodobranie Kurpiowskie. Wydarzenie to składa się między innymi z widowiska obrzędowego Pobierania Miodu, różnych regionalnych występów artystycznych oraz wystaw ludowego rękodzieła itd. Wielu hodowców pszczół oferuje wspaniały świeży miód, natomiast gospodynie proponują przepyszne wypieki. Poza tym warto zwiedzić to miasteczko, gdyż zachowało ono jeszcze część swojej drewnianej zabudowy. Z kolei w centrum znajduje się przepiękny kościół z XX wieku, którego wnętrze zachwyca polichromiami kurpiowskimi. Obok niego góruje dzwonnica, która jest zabytkiem późnogotyckim. Oprócz tego na południe od Myszyńca podziwiać można lasy, które są pozostałością po Puszczy Zielonej. Rośnie tu przede wszystkim sosna, a latem i jesienią można znaleźć wiele grzybów.

Ważnym punktem wyprawy jest także Nowogród, w którym znajduje się niezwykle interesujący skansen. Leży on na skarpie Narwi, naprzeciwko ujścia tej rzeki do Pisy. Można podziwiać tam tradycyjne kurpiowskie budownictwo, czyli między innymi młyn wodny, wiatrak, olejarnię, kuźnię, spichrze i różne inne budowle oraz urządzenia. Warto wiedzieć, że najstarsze obiekty mają już więcej niż 200 lat. W chatach nadal znajduje się tradycyjne wyposażenie, a w karczmie warto skosztować różnych regionalnych potraw oraz kozicowego piwa. Z kolei w czerwcu odbywają się tu Dni Kultury Kurpiowskiej.

W pobliżu wiedzie szlak malowniczej rzeki Pisy, który łączy Wisłę z Krainą Wielkich Jezior Mazurskich. Można przepłynąć go łodzią w niecałe cztery dni. Warto wiedzieć, że rzeka jest żeglowna na całym odcinku, a spływ nią z pewnością będzie dla każdego niezapomnianym przeżyciem ze względu na liczne zakola. Warto wybrać się do Pisza z całą rodziną minimum na tydzień. W mieście tym i okolicy jest bowiem naprawdę wiele atrakcji. Poza tym funkcjonuje tu świetna baza noclegowa (spis wszystkich ofert można znaleźć na http://meteor-turystyka.pl/noclegi,pisz,0.html), a noclegi Pisz oferuje zarówno w pensjonatach, jak i gospodarstwach agroturystycznych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *