Wakacje w Okunince – atrakcje przyrodnicze Polesia

Okuninka to niewielka miejscowość wypoczynkowa położona na wschodzie Polski, niedaleko granicy z Ukrainą. Dogodne usytuowanie sprawia, że bez trudu można tu dotrzeć zarówno własnym autem, jak i za pomocą środków komunikacji publicznej, które regularnie kursują z oddalonej o niespełna dziesięć kilometrów Włodawy.

Baza noclegowa w miejscowości jak i w jej najbliższej okolicy jest bardzo dobrze rozwinięta. Bez trudu można znaleźć nocleg w jednym z lokalnych hoteli, campingów, ośrodków turystycznych czy na kwaterze prywatnej. Ceny noclegów są bardzo zróżnicowane – w dużej mierze uzależnione są od standardu wypoczynku, jaki oferuje konkretny obiekt.

Największą atrakcją okolicy jest Jezioro Białe. Jest to najbardziej wysunięty na północ zbiornik wodny należący do kompleksu wodnego Pojezierza Łęczyńsko-Włodawskiego, do którego oprócz jeziora Białego należą również między innymi: Glinki, Czarne czy Święte. Największym zainteresowaniem wśród turystów Okuninka cieszy się podczas letnich wakacji szkolnych, zwłaszcza w weekendy. Przy ładnej pogodzie trudno jest na miejscu znaleźć wolną kwaterę, nawet na polach campingowych robi się gęsto od rozstawionych namiotów.

Przebywając na urlopie wypoczynkowym w Okunince warto chociaż na jeden dzień zrezygnować z wylegiwania się na plaży i wybrać się na wycieczkę rowerową, aby z bliska poznać skarby jakie kryją się na Polesiu. Jest to jeden z ostatnich regionów w Polsce, gdzie przyroda nie została zdegradowana poprzez szkodliwą działalność człowieka. Z całą pewnością warto odwiedzić Poleski Park Narodowy. Jest to jeden z młodszych obszarów ochrony przyrody utworzonych na terenie naszego kraju – powstał bowiem dopiero w 1990 roku. Park ten jest wyjątkowy ze względu na specyfikę chronionego miejsca – na jego obszarze znajdują się w dużej mierze obszary wodno-torfowiskowe. Na obszarze parku występuje bardzo bujna roślinność, spotkać tu można również interesujące gatunki dzikiej zwierzyny, zwłaszcza ptactwa wodnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *