Moda na Mazury – Kruklanki

Kruklanki to wioska leżąca w województwie warmińsko-mazurskim. Pod względem administracyjnym podlega pod powiat giżycki i jest stolicą gminy Kruklanki. Największym atutem wsi jest jej położenie w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, przy czym osada ma dostęp do jeziora Gołdopiwo. Dodatkową atrakcją jest przepływająca przez Kruklanki rzeka Sapina [więcej tu: Sapina], która jest bardzo lubiana przez kajakarzy. We wsi znajduje się siedziba Nadleśnictwa Borki – osada leży tuż przy Puszczy Boreckiej, w której swego czasu powstał Rezerwat Borki. Puszcza ta jest pozostałością po lesie pierwotnym oraz po ogromnej Puszczy Galindzkiej. Symbolem gminy są żubry, które można napotkać w zagrodzie Ośrodka Hodowli Żubrów. Turyści mogą obserwować te zwierzęta z poziomu platformy widokowej.

Z dziejów Kruklanek

Wioska została założona w XV wieku przez Jana Bębelnika, który sprowadził tutaj rodziny polskie i litewskie. Osadnicy otrzymali przywilej 6-letniej wolnizny, co oznaczało, że nie musieli uiszczać żadnych opłat za korzystanie z pańskich gruntów. Mieszkańcy wsi nie mogli narzekać na niedostatek, czego dowodem jest wybudowany w XVI wieku kościół ewangelicki, który przetrwał do czasów współczesnych i jest obecnie parafią rzymskokatolicką pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Stylistycznie jest mieszaniną gotyku z barokiem. Świątynia ma 25-metrową wieżę, na której znajdują się dzwony z XVII wieku. Przy kościele zachował się stary cmentarz, na którym są nagrobki ludzi różnych narodowości i wyznań. Podczas I wojny światowej Kruklanki mocno ucierpiały. II wojna światowa wytworzyła w okolicy wsi system umocnień takich jak bunkry i rowy. Ciekawym obiektem, który padł ofiarą dwóch wojen jest zwalony most. Most powstał w I dekadzie XX wieku i był największą konstrukcją kolejową na Mazurach. Obecnie jest atrakcją turystyczną, której nie można pominąć podczas wizyty w Kruklankach.

Kruklanki zapraszają

Lokalna baza noclegowa [więcej tu: Kruklanki] jest bardzo ciekawą propozycją dla osób, które kochają wypoczynek na Mazurach lub ogólnie poszukują ciekawego miejsca na relaks. Odpoczywać można tutaj biernie lub czynnie – tak jak każdy lubi. Plaża nad jeziorem Gołdopiwo jest zadbana, strzeżona, a na dodatek jej infrastruktura pozwala na przykład na uprawianie sportów siłowych. Dzieci mają do swej dyspozycji wspaniały plac zabaw, dzięki czemu ich rodzice mogą chociaż przez chwilkę odetchnąć.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *