Mikołajki – w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Położone w sercu Krainy Tysiąca Jezior, niedaleko jeziora Śniardwy Mikołajki, stanowią jedną z najważniejszych letniskowych miejscowości na Mazurach. Poza sezonem to spokojne, niewielkie miasteczko, w trakcie jego trwania zamienia się jednak w nieustannie pełen życia port.

Przystań w Mikołajkach należy do najważniejszych w tym słynnym z warunków do żeglugi rejonie Polski. Wypłynąć stąd można w rejs po jeziorze Mikołajskim i dalej – przesmykiem dopłyniemy do Śniardw. W przystani jachtowej możemy wypożyczyć łodzie, jachty i różnego rodzaju rekreacyjny sprzęt wodny, a na osoby, które do tej pory z żeglugą nie miały zbyt wiele do czynienia czekają rejsowe statki, z których można przyglądać się wielkiej tafli jeziora i malowniczym brzegom czy też zakończyć wyprawę w jednej z innych mazurskich miejscowości. Samo Jezioro Mikołajskie ma ponad 500 ha powierzchni i 26 metrów głębokości, co czyni je doskonałym do żeglugi. Jednak chętnie korzystają z niego także wielbiciele innych sportów – nart wodnych czy surfingu, jak również wędkarstwa. Brzegi jeziora od zachodu porasta Puszcza Pilska, a z pozostałych stron bezpośrednio nad nimi leży miasto, z prowadzącą dokoła spacerową promenadą. Jezioro Mikołajskie łączy się przesmykiem pod mostem z jeziorem Tałty, najgłębszym na Mazurach (50,8 m).

Równolegle do przybrzeżnej promenady rozciąga się ulica Michała Kajki – najbardziej reprezentacyjna w Mikołajkach, a jednocześnie bardzo tradycyjna, rozciągająca się a długości 2,5 km. Tutaj oraz przy rynku, gdzie na środku stoi fontanna Króla Sielawa, dominują zabytkowe domy i kamieniczki z przełomu XIX i XX wieku. W lecie stolica mazurskiej żeglugi tętni życiem za sprawą nie tylko regat i zawodów, ale również odbywających się w różnych miejscach koncertów i festiwali oraz mniejszych imprez. Przy porcie znajdziemy natomiast wiele restauracji i barów z różnorodnym menu.

W miasteczku tym znajdziemy wiele bardzo zróżnicowanych miejsc oferujących nocleg. Mikołajki mogą pomieścić kilka tysięcy turystów jednocześnie. Baza noclegowa składa się z najróżniejszych obiektów – pensjonatów, domów wczasowych, wili, apartamentów i kwater, hoteli, cieszących się dużą popularnością pól namiotowych i kempingów. Każdy znajdzie tutaj miejsce, w którym znajdzie wygody, jakich oczekuje – albo przeciwnie, kontakt z naturą i warunki sprzyjające wyciszeniu się.

4 thoughts on “Mikołajki – w sercu Krainy Wielkich Jezior Mazurskich

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *