Kultura w Bydgoszczy

Na polecenie naszych znajomych w zeszłym tygodniu wybraliśmy się na kilka dni do Bydgoszczy, w której wcześniej nie mieliśmy okazji być. Wskazówki noclegowe z bazy Meteor pozwoliły nam na szybkie zarezerwowanie noclegu w Bydgoszczy, więc zaczęliśmy planować naszą krótką wycieczkę krajoznawczą.

W Bydgoszczy wszystko podobno zaczyna się w tak zwanej Wenecji bydgoskiej, czyli ciągu klimatycznych uliczek z wyjątkowo pięknymi zabytkowymi kamienicami, który łączy się w Wyspą Młyńską, zielonym sercem Bydgoszczy, gdzie zarówno mieszkańcy, jak i turyści udają się, aby odpocząć od miejskiego zgiełku. Górujący nad Wyspą gmach, Opera Nova dodaje niepowtarzalnego uroku całemu sąsiedztwu w tej części miasta. Będąc w tych okolicach nie sposób przysiąść na aromatyczną kawę i ciasto albo syty, regionalny obiad w Strefie, nowym miejscu na mapie Bydgoszczy, który zrzesza kilka bardzo ciekawie zapowiadających się knajpek. Zastanawia nas jednak, dlaczego ciągle niedocenianym miejscem na mapie kulturalnej Polski jest Teatr Polski Bydgoszcz, którego fundamentalnym założeniem jest teatralna formuła przekraczania, przez co w repertuarze możemy znaleźć naprawdę ciekawe, warte uwagi i bardzo ważne spektakle. Podczas naszego pobytu w Bydgoszczy udaliśmy się na przedstawienie w reżyserii Pawła Łysaka zatytułowanym „Mleko”. Opowieść przepleciona słowem, obrazem i dźwiękiem, przeznaczona dla dzieci już od drugiego roku życia, pokazuje z jaką wiedzą i miłością tworzona jest ta instytucja. Gorąco polecamy rodzicom z dziećmi, jeśli tylko w repertuarze zobaczycie „Mleko”, koniecznie zarezerwujcie sobie trochę czasu, aby go zobaczyć!

Na szczególne uznanie zasługuje również Galeria Sztuki Nowoczesnej, która mieści się w zabytkowym budynku, który kiedyś pełnił funkcję młyna, dzisiaj znana jako Czerwony Spichrz ze względu na charakterystyczną kolorystek ceglanej elewacji. Prezentowane są tam wybrane, najbardziej reprezentatywne dzieła kolekcji bydgoskiego muzeum, a układ ekspozycji ma charakter chronologiczno-problemowy, który odzwierciedla konkretne kierunki i postawy w polskiej sztuce na przestrzeni ostatniego wieku. Istotnym elementem zbioru Galerii są autorskie kolekcje pozwalające na szczegółową analizę życia artystycznego malarzy, jak na przykład zespół dzieł Gierowskiego. Absolutnie nie jest prawdą, że Bydgoszcz to nudne, studenckie miasto pełnej szaro-burych budynków i grobowej atmosfery. Wręcz przeciwnie to miasto stale się rozwija i przybiera szczególnego charakteru dla tego regionu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *