Kamienica Biała w Kazimierzu Dolnym

Planując wakacyjny urlop coraz więcej osób rezygnuje z dalekich wykraczających poza granicę wycieczek i decyduje się spędzić ten czas w naszej pięknej, pełnej niesamowitych atrakcji Polsce. Bez wątpienia fakt ten jest budującym. Jednym z pośród wielu miejsc, które warto polecić jest położony w województwie lubelskim Kazimierz Dolny. Miasto szczyci się też swą szeroko rozbudowaną bazą turystyczną, nie ma więc obaw, iż dla kogoś zabraknie tu miejsca (noclegi: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,kazimierz-dolny,0.html). Urlopowicze wybierający się w te rejony mają do dyspozycji szereg nie tylko pensjonatów i hoteli, ale także prywatnych kwater czy nawet apartamentów. 

Co należy zobaczyć udając się w te rejony? Bez wątpienia interesującym obiektem jest Kamienica Biała. Historia tego obiektu sięga wieku XVI, na kiedy to datowane jest powstanie tej budowli. Przechodziła ona szereg remontów i prac innowacyjnych. Pierwsza przebudowa miała miejsce już w roku 1640, natomiast jej elewacja sięga drugiej połowy XVII wieku. Kamienica przez bardzo długi okres czasu była atelier malarskim samego Zenona Kanonowicza. Dodatkowo na piętrze budynku ulokowano muzeum Oskara Sosnowskiego. Zgodnie z napisem na tabliczce znajdującej się na kamiennej ścianie odrestaurowali ją ,,w 2002 roku Anna Sosnowska i Edgar Baker jako symbol miłości…”.

Inspiracją powstania tegoż obiektu była Kamienica Celejowska. Postanowiono jednak zrezygnować z jej niezwykle bogatych zdobień i postawiono na niezwykłą prostotę, a za jej jedyny bardziej ozdobny element uznano attykę. Znaleziono też zastosowanie praktyczne dla tej niezwykle prostej fasady, otóż służy ona do zasłaniania dachu. Jest to urokliwe miejsce, które zobaczyć powinien każdy wybierający się w te rejony.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *