Istebna – Beskid Śląski

Istebna, położona w Beskidzie Śląskim to atrakcyjna miejscowość o doskonałych walorach wypoczynkowych. U podnóży stoku Złotego Gronia – 710 m.n.p.m. nad Potokiem Glinianym, dorzecza rzeki Olzy odnajdziemy ciszę i spokój tak potrzebne podczas wakacyjnych wypraw. Oferta bazy noclegowej przygotowana przez okolicznych mieszkańców Istebnej i okolic to wyjątkowo bogata lista noclegów, skierowana dla gości, którzy w tym pięknym krajobrazie Beskidu Śląskiego zdecydują się na urlop.

Istebna, jest małą wioską zlokalizowaną na górzystym terenie, rozciągającym się przez kilka kilometrów, niemal na wszystkie strony. Ciekawostką jest to, że wraz z pobliskim Koniakowem, Jaworzynką – Istebna tworzy tzw. Trójwieś, której granice stykają się na obszarze trzech sąsiadujących krajów: Polski, Słowacji i Czech. Obszar ten to wspaniałe miejsce na wycieczki górskimi szlakami, zarówno latem jak i jesienią. Zimą to miejsce aktywnego wypoczynku – trasy biegowe, trasy narciarskie zjazdowe – przygotowane dla całych rodzin cieszą się tutaj szczególnym powodzeniem, nie tylko u mieszkańców pobliskiego Śląska. Oferta noclegów przygotowała dla gości swoje największe skupisko w pobliżu terenów zimowych atrakcji na tzw. Zaolziu.

W samym tzw. centrum, położonym w części wysoko górującej nad pozostałymi przysiółkami najczęściej wybieranymi na nocleg ze względu na bliskość atrakcji czy też szlaków turystycznych warto zobaczyć barokowy kościół z 1794 roku. Niedaleko jest z niego spacerkiem do regionalnej atrakcji Chałupy Jana Kawuloka – izby regionalnej, słynnego gawędziarza i muzyka istebniańskiego. Miejsce to zachowane zostało w pierwotnym stanie, sprawia wrażenie, gdyby tam ktoś mieszkał. Być może jest to zasługa kolejnych pokoleń rodziny Kawuloków, która sprawuje by kultura Istebnej i tego miejsca przetrwała na zawsze. To tutaj możemy nie tylko poznać rzemiosło i wyposażenie dawnego domu ludowego, ale poznać muzykę regionu. Trombity, gajdy i inne instrumenty muzyczne mają swoje miejsce w tym nietypowym muzeum a także swój dźwięk, bowiem podczas oglądania i zwiedzania istnieje możliwość atrakcji zagrania i odsłuchania zapomnianego dźwięku beskidzkich hal.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *