Chłapowskie skarby

Chłapowo jest urokliwą kaszubską wsią, położoną w województwie pomorskim [informacje: witryna PWN]. Wieś podlega pod powiat pucki i Gminę Władysławowo i jeszcze kilka lat temu stanowiła część miasta Władysławowo [informacje: witryna Netlabel], które każdego roku przyciąga tłumy turystów. Samo Chłapowo jest bardzo kameralne; kto by przypuszczał, że na wybrzeżu klifowym można znaleźć wieś wolną od turystycznego zgiełku i hałaśliwych atrakcji? Dlatego też Chłapowo jest perłą w świadomości osób poszukujących ciszy i spokoju, zwłaszcza że kameralny wypoczynek w tym regionie graniczy z cudem. Trudno powiedzieć, dlaczego wieś nie może wyjść z charakteru rybackiego i rolniczego, być może całkowicie oddanie się turystyce będzie stratą dla kameralnego charakteru tej wsi?

Chłapowo nie jest osadą bez historycznego oblicza. Życie kwitło tutaj już w epoce neolitu – czyli kilka tysięcy lat przed naszą erą. Archeolodzy odkryli groby skrzynkowe, biżuterię z bursztynu, narzędzia i naczynia gliniane z epoki żelaza, jednakże wykopaliska te najprawdopodobniej nie odkryły największych prehistorycznych skarbów, a takowe zazwyczaj odnajdywane są przez przypadek przez pasjonatów historii czy poszukiwaczy skarbów lub podczas prac eksplorujących glebę, nie mających związku z archeologią. Można sobie wyobrazić, że Chłapowo "śpi" na skarbie. W rzeczy samej w XIX wieku była tutaj niewielka kopalnia węgla brunatnego. Wiadome jest, że pod Chłapowem znajdują się pokłady soli kamiennej i potasowo-magnezowej.

Sama wieś Klappow datowana jest na XIV wiek jednakże jej rozwój nastąpił w XVIII wieku wraz z nową modą na nadmorskie kuracje zdrowotne. W latach międzywojnia była to osada bardzo lubiana przez mieszkańców Warszawy, masowa popularność Chłapowa ustała wraz z wybuchem II wojny światowej i do dzisiaj nie odzyskała dawnego oblicza ku radości zwolenników wypoczynku w kameralnym gronie.

Co można robić w Chłapowie? Przede wszystkim można zachwycać się urodą klifowego wybrzeża oraz przyrodą w Dolinie Chłapowskiej. Przystań rybacka kusi dostępem do świeżych ryb morskich, można je nabyć bezpośrednio z kutra. Bardzo fajnym miejscem jest restauracja na pokładzie odrzutowca TU-134: samolot zachwyci zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Noclegi [informacje: witryna Meteora] gwarantują jakościowy wypoczynek. Baza noclegowa oferuje tańsze noclegi niż w sąsiednich kurortach.

3 thoughts on “Chłapowskie skarby

  1. Nocleg w Chłapowie jest ekstra rozwiązaniem dla rodzin z dziećmi, szeroka plaża to można swobodnie rozłożyć zabawki dziecięce

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *